Szelki czy pasek? Co się sprawdza w casualowych strojach?

Szelki są dodatkiem raczej rzadko spotykanym we współczesnej modzie męskiej. Większość panów zdecydowanie preferuje paski, które uważane są za niezbędny dodatek niemal każdej stylizacji. Tymczasem szelki są nie tylko znacznie bardziej praktyczne, ale też dodają oryginalności i znakomicie urozmaicają elegancki lub codzienny look.

Jak dobrać szelki do stylizacji casualowych?

Historia szelek rozpoczęła się ok. 300 lat temu, lecz model, który jest popularny do dziś powstał w roku 1822. W latach 20. XX wieku szelki były niezwykle polarne, ale w czasie wojny ustąpiły miejsca paskom. Od tej pory są nieco zapomniane, ale powoli wracają do łask i są mile widzianym dodatkiem nie tylko w strojach formalnych, ale także casualowych. Wybierając szelki warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Przede wszystkim szelki nie powinny być wykonane z gumy, ale z nierozciągliwej wełny z elastycznymi końcami. W codziennym użytkowaniu doskonale sprawują się również modele wykonane z rozciągliwej bawełny lub żakardu. Jeśli chodzi o kolor, to szelki powinny mieć podobną barwę do koszulka. Najlepiej, jeśli mają one ten sam odcień. Zdecydowanie źle wyglądają szelki koszulka w zupełnie odmiennych, niepasujących do siebie kolorach. Pewnym odstępstwem od tej reguły jest założenie szelek w kolorze krawata – daje to ciekawy efekt i pozwala wyróżnić się w tłumie.

Czytaj również  Doskonały styl i jakość. Męskie portfel skórzane brylują na rynku akcesoriów

W modzie casualowej szelki powinny być widoczne – nie należy chować ich pod swetrem czy marynarką. Mogą one być głównym elementem wyróżniającym całą stylizację – wówczas powinny mieć oryginalny wzór lub kolor. Wybierając szelki do casualowej stylizacji, warto zdecydować się na modele na klipsy. Znakomicie podtrzymują one spodnie i świetnie wyglądają np. z chinosami. Ważne jest to, aby spodnie, do których zakłada się szelki, miały w miarę wysoki stan. W przypadku spodni z niskim stanem szelki mogą łatwo się odpiąć, a koszula czy bluzka wysunąć ze spodni, przez co wygląd staje się niechlujny.

Jak dobrać pasek?

W przeciwieństwie do szelek, pasek jest obecnie jednym z najbardziej popularnych dodatków modzie męskiej. Świetnie pasuje on zarówno do stylizacji casualowych, jak i nieco bardziej formalnych, ale nie należy zakładać go do strojów bardzo uroczystych, czyli do fraka, smokingu czy spencera.

Zdecydowanie najbardziej uniwersalny jest pasek skórzany. Elegancki mężczyzna powinien go nosić zarówno do garnituru, jak i do stroju weekendowego. Oczywiście pasek musi być dobrany kolorystycznie do obuwia, a najlepiej, jeśli jego barwa współgra także z barwą paska od zegarka. Zaleca się, aby pasek miał nieco inny odcień niż buty, ale był wykonany z tego samego materiału. Bardzo ważna jest długość paska – po zapięciu jego końcówka nie powinna nieestetycznie zwisać. Szerokość paska powinna wynosić się więcej i nie mniej niż 3-4cm. W stylizacjach casualowych klamerka powinna być stonowana, choć w stylu rockowym dopuszczalne są klamry grawerowane lub bogato zdobione. Warto zwrócić uwagę na to, aby klamerka była dopasowana wzorem do koperty zegarka lub spinek.

Czytaj również  Moda męska – do jakiego stroju pasuje koszulka polo?