Wybór gustownego portfela skórzanego

Jaki portfel skórzany?

Portfel to przedmiot codziennego użytku. Jednak warto zadbać o to, aby był praktyczny i jednocześnie stylowy. Na rynku dostępne są różnorodne portfele wykonane z przeróżnych materiałów. Jednakże to portfele skórzane są najbardziej gustowne i do tego mogą służyć przez wiele lat.

Jaki rodzaj portfela wybrać?

Portfele zarówno damskie jak i męskie dostępne są w różnych formach. Najpopularniejsze rodzaje to:

  • portfel klasyczny – najczęściej ma prostokątny lub kwadratowy kształt. Zapinany na zatrzask lub magnez. Może być składany kilka razy lub w harmonijkę. Posiada wiele przegródek i osobną część na drobne;
  • portfel sportowy – jest mniejszy od portfela klasycznego. Najczęściej ma kwadratowy kształt. Nie posiada ogólnego zapięcia lub ma zapięcie na magnes. W przypadku portfeli materiałowych zapięcie może być wykonane z rzepu;
  • portmonetka – ten rodzaj portfela nazywany jest często bilonówką, gdyż służy głównie do przechowywania drobnych monet. Zapinana na bigiel. Jest niewielkich rozmiarów, często ma formę niewielkiego kuferka.

Jaka skóra jest najlepsza na portfele?

Portfele wykonywane są z różnych materiałów. Jednak to portfele skórzane są najlepszej jakości. Wśród nich można wyróżnić portfele wykonywane ze skóry:

  • włoskiej – garbowanej naturalnie, roślinnie, lakierowanej. Taka skóra jest lekka i bardzo delikatna;
  • bydlęcej i cielęcej – są to skóry niezwykle wytrzymałe i mocne;
  • zamszowej – skóra ta wymaga odpowiedniej pielęgnacji i łatwo się przeciera, jednak prezentuje się niezwykle efektownie;
  • skóry zwierząt egzotycznych (krokodyla, węża, strusia, płaszczki – bardzo luksusowe i drogie).
Czytaj również  Moda męska – do jakiego stroju pasuje koszulka polo?

Bardzo ważne jest to, że jeżeli decydujemy się na portfel wykonany ze skóry zwierząt egzotycznych, w szczególności gatunków zagrożonych, aby zwrócić uwagę na to czy produkt jest wykonany zgodnie z CITES. Jest to międzynarodowa konwencja dotycząca handlu dzikimi zwierzętami i roślinami z gatunków, które są zagrożone wyginięciem.

Jaki rodzaj zapięcia mają portfele skórzane?

Damskie portfele składające się z dwóch części najczęściej mają wydzieloną część na monety, która zapinana jest na bigiel. Druga część do przechowywania banknotów i kart kredytowych może być podzielona na mniejsze elementy z czego każdy może mieć osobne zapięcie np. na suwak lub jedno wspólne – na zatrzask lub magnez.

Skórzane portfele męskie mają najczęściej jedno wspólne zapięcie na zatrzask lub magnez. Niekiedy są one pozbawione jakiegokolwiek głównego zapięcia, zaś w środku znajdują się niewielkie kieszonki z suwakiem lub magnezem.

Sposób składania portfela

Najczęściej można spotkać portfele składane harmonijkowo, potrójnie i podwójnie. Te składane będą o wiele cieńsze niż składane potrójnie lub harmonijkowo, dlatego nadają się do noszenia w kieszeni lub niewielkiej torebce. Z kolei grubsze portfele są bardziej pojemne i doskonale sprawdzą się u osób, które korzystają z dużej ilości kart kredytowych i rabatowych oraz posiadają dużo wizytówek, które noszą zawsze przy sobie.

Czytaj również  Pasek do spodni jeansowych